Nishani "rrëzon" Nikollën: Nuk firmos shkarkimin e rektorit të Durrësit

  Presidenti Bujar Nishani refuzoi propozimin e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, për shkarkimin e rektorit të Universitetit të Durrësit, Mit’hat Memës.

  Ky i fundit u përfshi në një skandal,
  Për 1 muaj nisin punimet e aksit Qukës-Qafë Plloc

  Pas një muaji nisin punimet e aksit Qukës-Qafë Plloc, segment i rëndësishëm i projektit të “Korridorit 8”. Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, firmosi kontratat për dy segmentet e para prej 30.9 kilometrash, punimet për të cilat do të nisin...  Krijoi kompani fantazmë, arrestohet "administratori"

  Një 46-vjeçar në Elbasan u vu në pranga nga specialistët e sektorit për Krimin Ekonomik e Financiar, pasi akuzohet për mashtrim.


  Bekim Alla, 46 vjeç, banues në Zgosht të Librazhdit, u arrestua gjatë operacionit të koduar “Administratori”,

  perosnaliteti

  Personaliteti racional i Dr. Irena Nikaj

  Korça është qyteti që i pëlqen; jo rrallë e quan të zakonshme jetën në Korçë, por ashtu si befas e kap mendimi se është më shumë se kaq, jo vetëm i pëlqyer, por një model nënkulturor që shfaqet si cilësi e thellë, thelbësore e identitetit,

  Marreveshja-637x424

  Mustafa nesër takon Vuçiçin

  Mediet serbe njoftojnë se ditën e nesërme pritet të zhvillohet një takim mes kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafës dhe kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.
  Anulohet vizita e Thaçit në Serbi

  Organizata joqeveritare “Ambasadorët e Paqes” ka anuluar ftesën për ministrin e Punëvet të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, pas kërcënimeve të Beogradit zyrtar se do ta arrestonjnë atë nëse shkel në Serbi.
  Kajsija 620x330

  Kajsia, e mirë për gjakun dhe lufton migrenën

  Frutat e kajsisë janë të këndshme, aromatike dhe pëlqehen nga të gjithë. Ato kanë vlera të mira ushqyese, si: vitaminë A, B1, B2,PP,C, acide organike, pektinë, albumina, sheqerna rreth 14%, etj. Përveçse një frut i shijshëm, ajo gjen
  beqaj

  Vaksinimi i fëmijëve, Beqaj: Shërbimi të ofrohet kudo dhe të jetë i sigurt

  Në kuadër të javës Evropiane të Vaksinimit, në ambjentet e Ministrisë së Shendetësisë u zhvillua konferenca mbi rëndësinë e vaksinimit të fëmijëve.

  Në takimin e ditës së hënë ishin të pranishëm Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj, Përfaqësuese e...

  Historia e vogelushit me tumor ne te dy syte

  Fridis ka lindur ne 14 dhjetor 2009! Ky vogelush vuan nga nje semundje e rralle e cila shfaqet (1 rast ne 30.000 femije te lindur). Te qarat e shpeshta apo...  Jeta e Mikeles eshte ne duart tuaj!

  Vogelushi qe shihni eshte vetem 3-vjec! Që prej muajve të parë që erdhi në jetë Mikele Janji, atij i eshte dashur te luftoje cdo ditë me sëmundjen e rëndë...


  “Google” ndryshon rregullat e kërkimit

   

  Ajo që gjiganti i teknologjisë paralajmëroi në muajin shkurt, “apokalipsin” e telefonave inteligjentë e “Mobilegeddon”, do të ndryshojë të martën mënyrën e kërkimit në “Google”.
  ora 602x330

  Ora 250-vjeçare vendos një rekord të ri

  Një nga çmimet më të pazakonshme në Rekordet Botërore Guinness është dhënë dje tek Muzeu Ndërkombëtar Detar. Pas 100 ditësh prova, ora e njohur me

  ESHTE FAJI I KOLLONES APO JO?

        Tre mjeke,specialiste te fushave te reumatologjise ,neurologjise dhe te otojatrise njeri pas tjetrit '' i kane dhene  dore '' problemit te zbulimit te nje semundjeje te cu...

  Si ngjyra bëhet medikament?

  Ne arqipelagët e Paqësorit, përpara se banorët të ishin informuar për ekzistencën e njeriut të bardhë, arti i kurimit nëpërmjet ngjyrave kishte arritur një shkallë të lartë perf...

  Aritmia, pershkrim rastesh

  Studentja, sa herë që duhet të japë një provim, bëhet keq: sëmuret vertet e shkreta, dhe të gjithëve atyre që e shohin u vjen keq. Zbehet dhe pastaj skuqet ne fytyre,balli i mbu...

1

2

3

 • Voskopoje
 • Vithkuq
 • Drithas
 • Dardhe
 • Drenove

  Vellai me vrau femijen...

  Unë vij nga një familje shumë e varfër nga një fshat i thellë. Familja ime përbëhej nga 8 fëmije dhe dy  prindërit, të gjithë motrat e vëllezërit...


  Filloi si loje, perfundoi ne martese...

  Atë ditë, kur e pashë për herë të parë D-në, nuk e mendoja kurrë se ajo do të bëhej njeriu më i rëndësishëm në jetën time, ashtu si nuk më shkoi...


  Genjeva pasi me vinte turp qe jam e virgjer

  Unë që po ju shkruaj jam një vajzë nga një qytet i Shqipërisë së Mesme. Kam ardhur këtë vit në Tiranë për shkollë. Kam vendosur të shkruaj pasi...

  toka10

  10 fotot që tregojnë mbipopullimin e Tokës

  Një libër i botuar së fundmi përmban mbi 300 fotografi që tregojnë se sa e mbipopulluar është bota. Ky libër, i cili nuk lë vend për shumë tekst, flet me fotografi dhe rrëfen tragjedinë tonë planetare.


  5 pyetje që duhet t’ia bëni një të...

   
   

  Kur babai i një autori librash, Michael Mc Queen vdiq papritmas nga një atak në zemër në vitin 2004, autori zbuloi  domethënien e vërtetë të kujtimeve të shkruara.

  Michael ishte vetëm 22 vjeç atëherë, dhe...


  #likebox-frame { height: 255px; left: -2px; overflow: hidden; position: relative; top: -2px; width: 355px; z-index: 10; } #likebox-frame iframe { left:-5px; overflow:hidden; position:relative; top:-1px; }