lengu i mollesLengu i molles mund te shtoje prodhimin e neuro-transmetuesve acetilkoline te trurit duke u bere shkak per nje permiresim te ndjeshem te kapaciteteve memorike. Pra proverbi per mollen vlen edhe per lengun e molles: te dyja mbajne mjekun larg.

Lengu i molles mund te shtoje prodhimin e neuro-transmetuesve acetilkoline te trurit duke u bere shkak per nje permiresim te ndjeshem te kapaciteteve memorike.

Pra proverbi per mollen vlen edhe per lengun e molles: te dyja mbajne mjekun larg. E ka treguar nje studim qe eshte drejtuar nga disa studiues te universitetit te Massachusetts.

Molla eshte e pasur me nje miks unik antioksiduesish qelizore, qe ndihmon qelizat te rrine me te shendetshme dhe permireson trafikun e neuro-transmetuesve.

Ky perfundim ka dale nga studimi qe ka bere ekipi i drejtuar nga Thomas Shea. Shea ka treguar, mbi modelet e kafsheve, qe nje ushqim i pasur me molle vonon problemet neuro-degjeneruese qe vihen re me kalimin e moshes.

Sekreti jane pra antioksiduesit qe kapin dhe vrasin radikalet e lira, molekula shume aktive te cilat duke qene se kane nje elektron me shume te disponueshem jane ne gjendje te lidhen me molekula te tjera.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
01 G 13:41
Ishte vet 36-vjeçari që bëri të ditur lajmin tërheqjes nga sportiv aktiv. Olof Mellberg var këpucët në gozhdë. Ishte vet 36-vjeçari që bëri të ditu...
01 G 13:40
Pak javë më parë ai shihte se si shembej Brazili i tij në Kupën e Botës. Vetë Neymar nuk ishte i zoti ta ndihmonte për shkak të një dëmtimi. Tani y...
01 G 13:37
The Atlantic -Kanë kaluar mbi 60 vjet, por ato pamje mbeten esenca e Amerikës. Më shumë se sa zbarkimi në Normandi, balta e Hiroshimës, këmba e Arm...
01 G 13:32
Banka e Shqipërisë i kishte besuar një bixhozçiu tre çelësat e Thesarit të Shtetit. Ardian Bitraj, njeriu që ka vjedhur shuma të konsiderueshme lek...
01 G 13:32
Janë Napoli dhe Monaco dy prej klubeve më të interesuara, megjithatë gjithçka mbetet për t’u parë në ditët në vijim. Tre portierë dhe një problem i...
01 G 13:30
Fituesi e Ligës së Kampionëve dhe i Kupës së Mbretit sezonin e kaluar, Real Madrid është duke e zhvilluar stërvitjet para-sezonale në SHBA 'Los Bla...
01 G 13:29
Ibrahimoviç ka shënuar një tjetër gol mahnitës, nga ata që vetëm ai di të bëjë. Gjatë stërvitjes në Hong Kong me ekipin e tij të Paris Saint Germai...
01 G 13:25
Një burrë indian 41-vjeçar është tronditur kur në tualetin e shtëpisë së tij ka gjetur të fshehur një krokodil. “Nuk po u besoja syve, por as famil...
01 G 13:22
Kërcënimet e zviceranëve për tërheqje, mund ta rikthejnë klubin shkodran në pikën zero, nga ku do të jetë shumë e vështirë për të ngritur kokën. Që...
01 G 13:22
Konsumimi i misrave është i dobishëm për një sërë aspektesh të shëndetit, si për diabetin pasi përmban karbohidrate tepër rezistente të cilët ndiko...
01 G 13:19
Vlorë- Autoritetet lokale të Vlorës, kanë vënë në pranga një 28-vjeçar pasi akuzohet nga policia për kryerjen e të paktën gjashtë vjedhjeve. ‘Snajp...
01 G 13:16
Vërshimet e së enjtes në Gjilan kanë shkaktuar dëme të mëdha dhe të paimagjinueshme në ekonomitë familjare dhe bizneset e Gjilanit. Tashmë Komuna e...
01 G 13:16
Një 4 vjeçar është jashtë rrezikutpër jetën, ndërsa është përplasur nga një automjet që drejtohej nga një 51 vjeçar. Sipas policisë, aksidenti ka n...
01 G 13:14
Sipas Blaszczykowski, tashmë nga Dortmundi pritet gjithnjë e më shumë, falë trofeve që skuadra ka fituar me Jurgen Klopp në stol. Mesfushori Jakub ...
01 G 13:11
Mesfushori Alban Meha i dëmtuar në menisk gjatë miqësores kundër Maccabi Haifa di t’i nënshtrohet operacionit. Kombëtarja Shqiptare humbet një nga ...
01 G 13:11
Shqiptarët e Maqedonisë do të protestojnë sot në Shkup, për të kërkuar lirimin e 6 protestuesve, të dënuar me nga 3 vite burg. Gjykata Penale e Shk...
01 G 13:07
Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se do të ndjehej i keqardhur në rast se kundërshtimet e kreut të PBDNJ-së lidhur me ndarjen e re territoriale, d...
01 G 13:05
Partia Demokratike nuk është opozita e vetme në vend dhe reforma territoriale u votua nga partia e dytë më e madhe e opozitës (PDIU). Kështu u përg...
01 G 13:03
Paraditen e sotme rreth 200 banorë dhe punonjës të Mirditës, kanë dalë në protestë në HEC-in e Qafë Mollës, ku humbën jetën dy ditë më parë 3 perso...
01 G 13:02
Për herë të parë në vendin tonë, Federata Shqiptare e Aeronautikes organizon Kupen e Kombit. Shqipëria turistike hap dyert për disa evente sportive...
01 G 13:01
Vincenzo Nibali është fituesi i Tour de France. Por më shumë se tek titulli i tij, vëmendja është përqendruar tek një çiklist polak. Arsyeja? Ai u ...
01 G 12:59
Nuk bëhet fjalë për një shaka por për një projekt hollivudian që kërkon të risjellë në një film momentet vendimtare në karrierën e boksierit. Mike ...
01 G 12:56
Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka deklaruar dje në Drejtoria e Policisë ishte kthyer në hotel me 800 militantë. Gjatë fjalës së tij në seancë ...
01 G 12:56
Me një karrierë briliante e të paprecedentë, Pacquiao ka fituar 8 tituj botërorë në 5 divizione të ndryshme. Manny Pacquiao i ka shumë të qarta pla...
01 G 12:53
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka marrë pjesë në kuvendin zgjedhor në degët nr. 1, 2 dhe 11, të kryeqytetit. “Shqiptarët po vetëdijës...
01 G 12:52
Real Madrid synon të rikthejë në klub ish sulmuesin Raul Gonzalez, por këtë herë jo në rolin e goleadorit. Presidenti Perez i ka ofruar legjendës m...
01 G 12:49
Neymar përpiqet të largojë çdo dyshim, duke dhënë garanci se do të jetë 100% në formë kur të bashkohet me skuadrën javën e ardhshme. Madje ylli bra...
01 G 12:46
Deputeti veteran, prezent në të gjitha legjislaturat e Kuvendit të Shqipërisë që nga viti 1991 e deri më sot, Namik Dokle, pritet të jetë së shpejt...
01 G 12:45
Shefi i kabinetit argjentinas Jorge Capitanich tha të enjten se vendi i tij nuk kishte dështuar në pagimin e borxhit, edhe pse bisedimet e së mërku...
01 G 12:41
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka marrë lajmin se kryeredaktori i gazetës “Bota Sot”, Idriz Morina, dhe gazetari i kësaj të përditshmeje, Neha...
01 G 12:41
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar dje takime me katër ministrat për dorëzimin e mandateve. Ndonëse një ditë më parë, në mbledhjen e grupit parlame...
01 G 12:37
Shkon në tetë numri i personave të arrestuar për grabitjen e 713 milionë lekëve në Bankën e Shqipërisë. Pas arrestimit të Ardian Bitrajt dhe Mimozi...
01 G 12:36
Luis Van Gaal njihet si trajner që kërkon disiplinë të madhe në skuadër. Këtë ka nisur ta aplikojë edhe te Manchester United. Ish-trajneri i Barcel...
01 G 12:34
TIRANË-Ilirjan Celibashi largohet nga posti i Ministrit për Marrdhëniet me Parlamentin, në vend të tij Ermonela Felaj. Kjo u bë e ditur sot në një ...
01 G 12:33
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta gjatë diskutimeve në Kuvend të reformës territoriale, deklaroi se ish-kryeministri Berisha kërkon që çdo fshat të sh...
01 G 12:29
Një ngjarje e rëndë ndodhi sot në qytetin e Korçës, ku një i ri mbeti i plagosur rëndë pas përleshjes me thikë me një tjetër shtetas. Ngjarja ndodh...
01 G 12:29
Ljuk Shou është lojtari i parë që ka provuar “shuplakën” e Luis van Galit në Mançester, pak ditë pasi Murinjo e sulmoi si një blerje të çmendur. Tr...
01 G 12:27
Në ushqime, fruta, perime, produkte bukurie ... Kudo na tregojnë se antioksidantët janë të mirë. Por pse? Çfarë është oksidimi dhe pse duhet ta luf...
01 G 12:24
Mario Balotelli nuk është se bëri ndonjë gjë për të rënë në sy në ndeshjen ndaj Manchester City, por bëri… një selfie. Milan u mund 5-1 nga ekipi a...
01 G 12:21
Një ditë pas miratimit të reformës administrativo-territoriale në Kuvend, banorët e 5 komunave në Mat kanë bllokuar sot rrugën Peshkopi-Tiranë, në ...
01 G 12:20
Konsumimi i shtuar i jogurtit gjatë terapisë me antibiotikë, mbron nga efektet anësore të këtyre barnave. Gjatë përdorimit të antibiotikëve, te shu...
01 G 12:17
TIRANE - "Përthyerje vizionesh" është titulli i ekspozitës që hapet sot në Skelë të Vlorës, me fotografi të ardhura nga Muzeu i Luftës në Romë. Kët...
01 G 12:14
Nga tërmetet dhe cunamët, tek krizat financiare, sëmundjet dhe sulmet terroristë. Ja disa ngjarje që edhe mund të ishin parandaluar dhe shumë jetë ...
01 G 12:14
Halli që kam unë jam e sigurtë që e kanë dhe shumë gra të tjera në Shqipëri, pasi nga sa kam dëgjuar bixhozi është një nga problemet më të mëdhaja ...
01 G 12:13
Ermonela Feja do tw jetw ministrja e re pwr Marrdheniet me Parlamentin. Ajo do te zwvendwsoje ne kete detyre Ilirjan Celibashin. Lajmi u dha nga kr...
01 G 12:09
Shkon në nëntë numri i personave të arrestuar për skandalin e vjedhjes së Thesarit të Bankës së Shqipërisë. Mësohet se është ndaluar shtetasi Bashk...
01 G 12:09
Quhet Nabilla Benattia. Eshte 22 vjec dhe nje modele dhe prezantuese e njohur televizive ne France. Por tashme eshte bere mjaft e njohur edhe ne It...
01 G 12:05
Policia Bashkiake e Durrësit, gjatë ditës së sotme ka ndërmarrë një aksion për heqjen e çadrave dhe shazlloneve në të gjitha ato hapësira publike, ...
01 G 12:01
MIRDITE - Dy ditë pas tragjedisë së ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në hidrocentralin e Qafë-Mollës në Mirditë, ku si pasojë e shembjes së një pjese...
01 G 11:59
Ljuk Shou është lojtari i parë që ka provuar “shuplakën” e Luis van Galit në Mançester, pak ditë pasi Murinjo e sulmoi si një blerje të çmendur. Tr...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png